1
غلامرضا اعوانی در نشست بزرگداشت حجت الاسلام احمد احمدی گفت: جامع منقول و معقول بود. جمع بین حوزه و دانشگاه و جمع بین فلسفه اسلامی و فلسفه غرب بود.


1
پژوهشگر دینی نباید آنچنان در حلقۀ تحقیقات فردی، محدود شود که از ارتباط پژوهش خود با پژوهش­های دیگر و با نظام پژوهشی در جامعۀ علمی غفلت ورزد.


1
نشست مفهوم حکمت در آراء صدرالمتالهین با سخنرانی شریف لکزایی ۳۰ خردادماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.


1
نشست علمی «بازی‌های رایانه‌ای، چیستی، ضروت‌ها و چالش‌های فقهی» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار می‌شود.


1
سلسله سخنرانی‌های «هم‌گرایی و واگرایی» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از چهارم تیر برگزار می‌شود.


1
سمینار یک روزه «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» با ارایه مقالات اساتید برجسته دانشگاهی ژاپن، ۳۱ خرداد در شهر کیوتو ژاپن برگزار می‌شود.


1
پنجمین نشست از سلسله نشست های حیات اجتماعی ایران در سال های جنگ جهانی اول با عنوان «روحانیت و جنگ جهانی اول» امروز برگزار می‌شود.


1
مسئله، مسئله‌های کارگران نیست. این دیگران و بی‌توجهی‌ها است که مسئله اصلی است. مسئله، بی‌مسئله بودن دیگران است.


1
شبکه چهار سیما به مناسبت چهل و یکمین سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی ویژه برنامه دوقسمتی «میراث کویر» را به روی آنتن می برد.


1
کتاب «مختارات من مخطوطات ترکیا» حاصل دیدارهای علمی متعدد محقّق برجسته، مرحوم سید عبدالعزیز طباطبائی، از کتابخانه‌ها و مخازن خطی مختلف شهرهای ترکیه است.


1
دبیر علمی همایش «انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی(ره)؛ از نظریه تا عمل» هدف از برگزاری این همایش را بازشناسی و بازتولید اندیشه امام (ره) برای نسل امروز به صورت واقع گرایانه دانست.


1
کتاب «الفهرست» ابن ندیم یکی از مهم‌ترین مراجع کتابشناسی به کوشش عذرا صابری از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تهران منتشر شده است.


1
معرفی و بررسی کتاب «عدالت و سیاست؛ مصاحبه تاریخ شفاهی با احمد صدر حاج سید جوادی» در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.


1
آیت الله جوادی آملی گفت: باید سعی کنید همواره به آن ابدیت پیش رو فکر کنید و توشه ابدی برای خود فراهم کنید و این از راه انس با قرآن و نهج البلاغه به دست می آید.


1
فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی توسط دبیرخانه کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی منتشر شد.


1
کتاب «فلسفه نهضت حسینی» نوشته سید ابوالاعلی مودودی، سید قطب، ابوالکلام آزاد و اقبال لاهوری با ترجمه و توضیحات سید هادی خسروشاهی از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.


1
اولین گام در موثر در فرآیند تفکر انتقادی این است که یک متفکر نقاد بین سوال (question) و مسئله (problem) تمایز قائل شود.


2
بیستمین کنفرانس بین‌المللی مطالعات فلسفی قاره در روزهای ۲۶ و ۲۷ نوامبر ۲۰۱۸ در سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود.


1
فوتبال، اروپایی است زیرا در هیچ کجای دنیا، به اندازه اروپا فوتبال تمام طبقات جامعه را متأثر نمی کند. فوتبال در هیچ کجا به اندازه اروپا، اجتماعی و خانوادگی نیست.


1
مرکز مطالعات اجتماعی ـ فرهنگی ایران و روسیه با حضور قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه روسنو افتتاح شد.


1
ترجمه کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» نوشته جیم کله ­لند، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان، به‌زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه منتشر می‌شود.


2
حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در جلسه چهارم از درسگفتارهای اسلام و آسیب‌های اجتماعی به ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی پرداخت.


2
در نشست کلیسای کاتولیک و کلیسای اوانجیلست فیلیپین راه‌کارهای گفت‌وگوی بین‌الادیانی و تفاوت رژیم صهیونیستی با دین یهود و بحران‌های موجود در جوامع دینی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.


2
نمایشگاه قرآن، خوشنویسی و تذهیب برگرفته از آثار نفیس مجتبی سبزه و فاطمه کیکاووسی به همت رایزنی فرهنگی ایران در آتن برپا شد.


2
کتاب «زن در اسلام و غرب» به زبان ترکی استانبولی با همکاری وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، منتشر شد.


1
کتاب «کنش دینی و نوسازی عقل» نوشته طاها عبدالرحمن و ترجمه هادی بیگی توسط نشر ترجمان علوم انسانی به چاپ رسیده است.


1
تجلیل از فارغ التحصیلان دوره آموزشی قرآنی بصائر جمعه اول تیر ماه برگزار می‌شود.


1
اسامی قرآنیان اعزامی به حج تمتع ۹۷ از سوی دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن اعلام شد.


1
فراخوان مقالات همایش ملی فلسفه کلام با محوریت‌ آراء و اندیشه‌های آیت‌الله «جعفر سبحانی» به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و همکاری نهادهای علمی کشور منتشر شد.


1
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با تشریح اقدامات استان در برگزاری چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در این استان از تشکیل ستاد اجرایی وستاد معین مسابقات خبر داد.


1
دوره‌های آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم در  سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ برگزار می‌شود.


1
قیصری در رساله"معمای زمان" بیان می ­دارد که «زمان نه آغازی دارد و نه پایانی؛ زمان، قابل تقسیم نیست و آنچه که ما آن­را بخش می‌کنیم تنها در پندار ماست».


1
«حسین سراج زاده» رییس انجمن جامعه شناسی ایران پیام تسلیتی را به مناسبت درگذشت استاد محمد امین قانعی راد منتشر کرد.


2
داوری اردکانی در یادداشتی که درسوگ قانعی راد نگاشته، آورده است؛ دکتر قانعی راد می خواست مسائل جامعه کنونی را به قول ماکس وبر با تفهّم و نه صرفاً با تبیین دریابد.


2
کتاب «حکایت دانشگاه» نوشته حسن محدثی در سالن انجمن های علمی دانشگاه تهران نقد و بررسی می شود.


1
هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی، به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در لبنان برگزار می شود.


1
بیست و دومین کنفرانس بین المللی فلسفه علم و رئالیسم علمی ماه مه ۲۰۲۰ در برلین، آلمان برگزار می‌شود.


1
نشست علمی تاریخ زندگی امامان معصوم(ع) در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.


1
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی بزرگترین برنامه پژوهشی قانعی راد را برنامه پژوهشی فهم پذیر کردن نهاد آموزش و آموزش عالی در جامعه معاصر ما عنوان کرد.


1
مدیرعامل خانه کتاب به مناسبت درگذشت استاد محمدامین قانعی راد پیام تسلیت داد.


1
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت محمدامین قانعی راد جامعه شناس کشورمان را تسلیت گفت.


1
علی اصغر شعاعی، قاری برتر یازدهمین دوره مسابقه بین المللی ان للمتقین مفازا  شد.


1
جلسه معرفی و بررسی کتاب «عدالت و سیاست؛ مصاحبه تاریخ شفاهی با احمد صدر حاج سید جوادی» در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.


1
ایران در بین الملل اسلامی حضور عمیق و فعال داشته ولی این حضور با حفظ هویت شیعی و رهبری ستادی و مرکزی سرزمینی (و نه قومی)  ایران بوده و با نوعی دست برتر در همه زمینه ها همراه خواهد بود.


1
ابراهیم فیاض با بیان اینکه عده ای می خواهند از شریعتی برای برند کردن خودشان استفاده کنند گفت: این نوعی خودنمایی است برای اینکه خود را در جامعه مطرح کنند، اینها هیچکدام نماینده شریعتی نیستند.


2
مجموعه دو جلدی خاطرات مرحوم حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی با عنوان «اخلاق و مبارزه» منتشر می‌شود.


2
دینانی گفت: وقتی انسان یک ماه تمام به مشتقات حیوانی عمل نکرد، فطرت انسانی اش بیدار می شود. یوم الفطر یعنی فطرت پاک آدمی ظاهر می شود.


2
کتاب «فلسفه هنر و زیبایی»، چهل و هشتمین کتاب گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به کوشش حجت الاسلام ابوالحسن غفاری به چاپ رسید.


2
کتاب «اسلام و زیبایی‌های زندگی» تألیف حجت الاسلام و المسلمین داود رجبی نیا به همت انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.


2
سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی»، (۲۸ خردادماه) با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم برگزار می‌شود.